Після відміни мораторію попит на землю значно перевищуватиме пропозицію, - економіст

Передумов для обвалу ринку землі немає, оскільки на початковому етапі попит на ділянки буде значно перевищувати пропозицію. Про це в ефірі радіо "Ера" заявив економіст незалежної групи макроекономічного аналізу і прогнозування IMF-Group Михайло Кухар, повідомляє 112.ua.

За даними опитувань, які навів експерт, серед власників паїв тільки 10-12% хочуть продати свій пай, в той час як не менш 90% з діючих фермерів хочуть купити землю. "Так, з економічної точки зору за час дії мораторію сформувалася величезна відкладена пропозиція. Якщо у власності громадян знаходиться 27 млн га паїв, то 12% - це близько 3 млн га; і якщо такий обсяг одномоментно вийде на ринок - це дійсно багато. Але попит ще більший. Українці не надто люблять продавати землю; як ми пам'ятаємо історію - українці завжди мріяли прикупити ще землі", - сказав Кухар.

Досвід країн, які відкривали ринки землі в нульових, зазначає експерт, вказує на поступове зростання вартості ділянок а також формування позитивних тенденцій в АПК, зокрема збільшення врожайності і перехід до більш дбайливого землекористуванню. Крім того, відкриття ринку землі стане драйвером для зростання оренди, яка зараз може вимірюватися кількома мішками зерна в рік. "Тому я б не радив власникам відразу продавати. Скажімо, у країнах східно-європейського поясу зростання гектара землі в ціні за перші 2 роки становило в середньому 72%", - повідомив експерт.

Він також вказує на низку міфів, які супроводжують земельну реформу і гальмують її проведення. "Один з таких міфів - неготовність земельного кадастру. Український кадастр - один з кращих в Європі. У Польщі, коли вводили ринок, кадастр ще був на папері. Але це їх не зупиняло", - підкреслив економіст.

Він звертає увагу, що урядова модель запуску ринку передбачає створення низки преференцій для фермерів, оскільки розвиток фермерства стане стимулом розвитку сільських територій.Запам'ятати мене