В уманського заводу забирають землю, приватизовану ще у 2007 році

— Просто так віддати наші цехи ми не можемо. Бо доведеться зупинити завод і залишити людей без роботи. Виробничий цикл без цих цехів неможливий. А в нас немає іншої території, де ці приміщення можна було б відбудувати, — розказує голова наглядової ради уманського заводу "Мегомметр" Володимир Крижанівський, 55 років.

Господарський суд Черкаської області визнав незаконною приватизацію заводом земель, на яких він розташований, і зобов'язав повернути їх у комунальну власність, пише Газета по-українськи. Земля за кілька сотень метрів від могили хасидського праведника рабина Нахмана. Єврейські організації стверджують — це приміщення старовинних синагог.

— Наш завод створений 1957 року, — розповідає Володимир Крижанівський. — До цього тут була птицерізка, а на території — торговиця — великий ринок худоби. Під час будівництва зняли шар землі завглибшки 3 метри. Знайти якісь археологічні пам'ятки не можна. Зараз у нас хочуть забрати землю і приміщення, де наші цехи. До мене приїздила донька казахського мільярдера Алла Машкевич, голова благодійного фонду "Рахель". Запропонувала, щоб ми уступили цю землю, бо вона друга по важливості для євреїв усього світу після Стіни плачу. Ми відмовилися, так як немає змоги перенести виробничі цехи в інше місце.

На заводі виробляють електровимірювальні прилади, струмові й щитові трансформатори. Свою продукцію експортують в Європу, Азію, пострадянські країни, на Кубу. Це єдине підприємство подібного типу в країні. Землю завод викупив 2007 року. Порушення щодо її продажу виявили 2010-го.

— Нам спочатку прийшов лист з облдержадміністрації, — каже Володимир Крижанівський. — Щоб ми надали інформацію щодо показників діяльності за 2010 рік і шляхи передачі частини території з культовою спорудою для потреб релігійної громади. Але культових споруд не існує. Ми досліджували архіви, шукали будь-які дані, щоб дізнатися, що було в цих приміщеннях. Жодної інформації про ці будівлі немає. В Умані існували 11 синагог, але в їх переліку немає приміщень, які розташовані на нашій території.

Голова Асоціації єврейських організацій та общин "Ваад-України" Йосип Зісельс розповідає, що на території "Мегомметра" діяли дві синагоги.

— До власників заводу від імені Олександра Машкевича було звернення з проханням продати завод, щоб можна було відбудувати синагоги і зробити проект кампусу для паломників. Власники відмовилися. Проблема міської влади в тому, що вони не обтяжили себе пошуками в архівах перед тим, як віддавати під приватизацію культові споруди та землю. До судових матеріалів долучені архівні документи, що засвідчують те, що це синагоги, — каже Йосип Зісельс.

У міській раді запевняють, що заводу закриття не загрожує.

— На момент продажу землі "Магомметру" не було висновків археологів, — каже секретар міської ради Аркадій Рибак. — Земля надалі буде в оренді, так як це було до приватизації. Закривати завод ніхто не буде.

На підприємстві працюють 860 робітників. Середньомісячна зарплата — 1805 грн.

LAND-UKRAINE.com


Запам'ятати мене