Парадокс: Власниками землі сьогодні почуваються орендарі, а не законні власники паїв

Сьогодні приватна власність на землю переважно фактично не дає жодних прав і можливостей законним власникам паїв, тоді як справжніми господарями землі почуваються саме орендарі.

Такі головні висновки можна зробити з відповідей фокус-групи власників паїв у рамках соцопитування Центру Разумкова щодо земельної реформи.

Зокрема, як повідомила ZN.UA директор соціологічних програм Центру Людмила Шангіна, на запитання «чи відчуваєте ви себе власниками землі?», Всі як один учасники фокус-груп власників паїв відповіли «Ні. Відчувають себе господарями ті, у кого ця земля в оренді».

«Прав у власників паїв, нині — земельних ділянок сільськогосподарського призначення, немає, оскільки правила гри на ринку оренди встановлює не орендодавець-землевласник. А встановлює їх орендар. Власник невідомо чого, але господар становища, в яке ці «власники полів» потрапили...

— Які права та можливості дає вам приватна власність на землю?

— Наразі ніяких.

Так чи інакше, на цей час в оренду віддано близько 90% паїв. Цікавий склад орендарів. Фермерів серед них не більше 5%. А переважна більшість — фірми, компанії та інші господарюючі суб’єкти, які, взагалі-то, до аграрного виробництва стосунок мали віддалений ...

При цьому орендар зазвичай до орендованої землі ставиться без особливих почуттів. Як сказали учасники фокус-груп, із земель «вичавлюють ганчірку. Усе беруть, нічого не вкладаючи, і не несуть жодної відповідальності за землю», — пише Шангіна в своїй статті в ZN.UA.

Опитування проведено з 28 січня по 2 лютого 2012 р. у всіх регіонах України. Опитано 2005 респондентів віком після 18 років. Теоретична похибка вибірки — 2,3%. Проведено п’ять фокус-груп: дві з фермерами (у Дніпропетровській і Львівській областях), три — з власниками паїв (у тих самих областях, а також в АР Крим, де, як відомо, земельне питання не тільки земельне, і не питання, а велика проблема). Проект виконано за підтримки Міжнародного фонду «Відродження».

Більш детально читайте в статті Людмили Шангіної «Про землю, або Нотатки на полях інтерв'ю президента" в свіжому номері "Дзеркала тижня. Україна».


Запам'ятати мене