Фонд держмайна скасував свої скандальні накази, які обмежували діяльність оцінювачів нерухомості

Повернулися на вихідну позицію. Фонд держмайна скасував свої скандальні накази, які обмежували діяльність оцінювачів нерухомості. Експерти заявляли: накази Фонду фактично монополізували ринок. Чим загрожували нововведення - розкаже Юлія Галушка.

Викинуті з ринку аудитори нерухомості обурюються: вони залишилися без роботи. Адже тепер проводити обов'язкове оцінювання квадратних метрів для оподаткування будуть лише 12 компаній, а це чотири десятки людей. Раніше їх на ринку було 9 тисяч. Вони б також хотіли отримати нові сертифікати, але навчальний центр - перестав діяти. Отже, виникає дефіцит послуги.

Людмила Туровська, заслужений оцінювач Українського товариства оцінювачів:

- Предположим, 300 тысяч работ. Поделим на число дней, на число месяцев и на число оценщиков, которые я говорю. Получается, что один оценщик за один день должен сделать 15-20 оценок. Он осматривал здание снаружи, осматривал подъезд, он фиксировал все это на фотографию, осматривал близость остановок общественного транспорта.

Так оцінювачі звикли працювати. Тетяна Павлюк нарікає: за новими нормами, виїжджати на місце, щоб оцінити об'єкт нерухомості - не обов'язково. Це можна зробити дистанційно, заповнивши анкету на сайті фірми-оцінювача. Результат надішлють поштою. Через монополію, ціни на послуги зросли в десятки разів. Ось на інтернет-форумі жінка, яка хоче купити квартиру, пише: за свою роботу оцінювачі загадали 2000 гривень, тоді як попередники взяли лише 300. І це не межа, кажуть нотаріуси. Подекуди за оцінювання квартири в центрі Києва ділки просили тридцять тисяч гривень!

Тетяна Павлюк, президент Федерації оцінювачів бізнесу та інтелектуальної власності:

- Люди теряют дважды. Первый раз - когда они платят явно завышенную стоимость услуг оценочной компании. Второй раз - когда будут оплачивать госпошлину или налог. Потому что какую стоимость им поставят - никто не знает.

Отже, ринок нерухомості завмер. Що робити - не знали навіть нотаріуси.

Гліб Леонтьєв, приватний нотаріус:

- Оскільки закон зворотної сили не має, вирішили приймати оцінки, зроблені до 30 травня. Деякі нотаріуси повністю відмовляли.

Ті, хто залишився без роботи, звернулися до Антимонопольного комітету та Президента. Проти виступив і Прем'єр-міністр. Слів - не добирав.

Микола Азаров, Прем'єр-міністр України:

- Кто-то внес определенные изменения в закон. Пролоббировал, что эти изменения прошли все инстанции. На что эти аферисты рассчитывали? Они что - думали, что это правительство проглотит и смирится с этим?

Не змирилися. По обіді голова Фонду держмайна заявив: хотіли як краще - подолати корупцію, щоб клієнти й оцінювачі не контактували, а отже - і не могли домовлятися. Утім рішення було передчасним.

Олександр Рябченко, голова Фонду держмайна України:

- Ситуація на ринку оцінки буде повернута у той стан, в якому вона перебувала в середині травня чи за 3 місяці до того. Всі, хто раніше працював на цьому ринку, можуть працювати й надалі.

Юлія Галушка, журналіст:

- Повернутися до теми запровадження так званої незалежної оцінки квадратних метрів для оподаткування нерухомості у Фонді держмайна обіцяють за 2-3 роки. За цей час хочуть навчитися готувати фахівців та налагодити систему безконтактного оформлення документів. Юлія Галушка, Володимир Тихомир. Перший Національний .


Запам'ятати мене