Державний земельний кадастр в Україні вже існує

- Державний земельний кадастр вже існує. Роботу по його наповненню ми розгорнули по усіх напрямках, – зауважив Голова Держземагентства України Сергій Тимченко, відповідаючи на запитання ведучого телепередачі “Діловий світ” на Першому національному каналі. – Нині функціонує єдиний сервер, куди надходить вся інформація. Він знаходиться в єдиному захищеному місці. І ми вже шість місяців, як відійшли від паперових носіїв взагалі. Крім того, завершили аерофотозйомку всієї території України. Дані скануються і вносяться в єдину базу. До речі, якість цих знімків надзвичайно висока. Це результат високопрофесійної роботи наших колег та ділових партнерів. Саме на цю картографічну основу накладаються всі інші інформаційні шари.

Щодо програмного забезпечення, очільник земельного відомства розповів, що Держземагентство у цьому напрямі плідно співпрацює в рамках угоди зі Світовим банком, з компанією “ILS”, що є світовим лідером у побудові кадастрових систем. Натепер програмне забезпечення готове до використання. Воно тестується на базі Головних управлінь Держкомзему у Харківській області та місті Севастополі.

– Надзвичайно важливою складовою земельного кадастру є обладнання. На сьогодні ми встановили обладнання в кожному районному управлінні земельних ресурсів України. Нині фахівці завершують роботи з його налагодження та монтажу центрального серверу. І найголовніше – наповнення системи кадастровою інформацією. Це важка, трудомістка робота, невід’ємною частиною якої є оцифровка картографічних матеріалів, які потім ляжуть в основу Державного земельного кадастру, – сказав Сергій Тимченко.

– Уже з початку наступного року будь-який громадянин, хто того жадає, зможе побачити електронну карту України з нанесенням всіх земельних ділянок. Також кожен матиме нагоду побачити межі земельних ділянок і чіткі межі населених пунктів. Крім того, він зможе відслідковувати розподіл земель між власниками. Ця інформація надаватиметься на безоплатній основі. І найважливіше – дані про цільове призначення земель теж будуть доступні і безкоштовні, як і дані щодо обмежень у використанні.

Сергій Тимченко розповів телеглядачам, що користувачам доведеться платити за інформацію Державного земельного кадастру, яка використовується в комерційних цілях: про нормативну грошову оцінку земель, точні координати земельної ділянки, поширення сервітуту, договори оренди та про якість ґрунтів. Як правило, ці дані банки, нотаріуси, комерційні землевпорядні організації використовують для подальшого здійснення угод.

Поки що в Україні кадастр фінансується з Державного бюджету. Але в усьому світі кадастр не тільки є самоокупним, а й прибутковим. Після його створення це забезпечується за рахунок продажу адміністративних послуг.

– Впевнений у тому, що і ми теж найближчим часом перейдемо на самоокупність, і в такий спосіб знімемо навантаження на бюджет, – наголошує Сергій Тимченко. – Крім того, кадастр гарантує прозорість у сфері земельних відносин. А це – основна умова для залучення інвесторів. Більше того, я можу сказати, що до кінця місяця Держземагентство спільно з Державною податковою адміністрацією започатковує пілотний проект. Ми в такий спосіб тестуватимемо систему, у якій поєднано дві бази – податкову і нашу, земельного кадастру. При накладенні бази суб’єктів та об’єктів ми отримуємо ефективну фіскальну модель. При цьому запроваджуються такі технічні завдання, коли у автоматичному режимі розраховуватиметься грошова оцінка, податки, штрафи, пільги і так далі.

(З тижневого звіту діяльності Голови Державного агентства земельних ресурсів України Сергія Тимченка за 21 – 26 травня 2012 року, опублікованого на сайті Держземагентства)


Запам'ятати мене