Хмельниччина: Держгеокадастр необгрунтовано відмовляє у виділенні землі, прикриваючись учасниками АТО

Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області продовжує практику, безпідставно відмовляючи заявникам у виділенні 2 га земель.

Про це свідчать рішення Хмельницького окружного адмінсуду, винесені протягом вересня, пише Незалежний громадський портал.

Мешканка області Лідія Козак ще у березні звернулася до земельників із клопотанням надати дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки сільськогосподарського призначення із земель державної форми власності для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 2 га, яка розташована за межами населених пунктів Новосільської сільської ради Ізяславського району. Натомість їй письмово відмовлено, оскільки ця земля зарезервована для учасників антитерористичної операції та сімей загиблих учасників антитерористичної операції.

У січні Олександр Заграй просив надати дозвіл виділити 2 га під ОСГ із числа земель, що розташовані за межами населених пунктів Веснянської сільської ради Старокостянтинівського району. Земельники відмовили, аргументуючи тим, що у Старокостянтинівському районі зарезервовано 834,7282 га для учасників АТО та членів сімей загиблих учасників АТО.

У листопаді 2016 року Володимир Скавронський в інтересах малолітніх дітей звернувся до ГУ Держгеокадастру з клопотанням надати дозволи на виготовлення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянки орієнтовною площею 2 га з метою подальшої передачі у власність для ведення особистого селянського господарства, розташованих за межами Соломянської сільської ради Волочиського району. У відповідь земельники повідомили, що ці ділянки “забиті” для учасників АТО.

Анатолій Янулик у листопаді 2016 року просив надати дозвіл на виготовлення проекту з виділення 2 га під ОСГ за межами населених пунктів Гуменецької сільської ради Кам’янець-Подільського району. Натомість йому було відмовлено через те, що земля прибережна для учасників АТО.

Практично в усіх земельних суперечках окружний адмінсуд визнав протиправними дії Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області та скасовував такі відмови. Аргументи суду полягали у тому, що за Конституцією України усі суб’єкти права власності рівні перед законом (частина 4 статті 13); право власності на землю гарантується, воно набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону (частина 2 статті 14).

Згідно з пунктом “б” частини 1 статті 121 Земельного кодексу України, громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності в таких розмірах для ведення особистого селянського господарства – не більше 2 гектара.

В свою чергу, відповідно до статті 12 (пункт 14) Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”, учасникам бойових дій надаються, серед інших, такі пільги: першочергове відведення земельних ділянок для індивідуального житлового будівництва, садівництва і городництва. Надання у власність земельних ділянок здійснюється у порядку, визначеному статтею 118 ЗК України, за умови, що учасник бойових дій не скористався своїм правом на безоплатне отримання у власність земельної ділянки та надав відповідний документ, що посвідчує його участь в антитерористичній операції (посвідчення, довідка, наказ тощо).

У багатьох випадках, як з’ясував суд, земельники під час відмови фізичним особам у виділенні 2 га керувалися наказами свого керівництва “Про включення земельних ділянок до переліку земельних ділянок зарезервованих для учасників АТО”. При цьому на момент звернення позивачів із заявами про надання дозволів на розроблення проекту землеустрою спірні земельні ділянки не були зарезервовані для забезпечення потреб військовослужбовців – учасників АТО і членів родин військовослужбовців.Запам'ятати мене