Чому з року в рік депутати дружно голосують за мораторій на продаж землі?

Замість того, щоб вводити мораторій на продаж землі, потрібно було б розробити механізм на 5 років і протягом цього часу готувати земельний ринок.

Таку думку висловив економіст, фінансист, заступник голови НБУ у 2005-2009 роках Олександр Савченко в ефірі програми «Перші про головне. Коментарі» на телеканалі ZIK.

Експерт зауважив, що ринок землі – це складне і фундаментальне питання для українців. Можливо, і передчасно було б запускати його в цьому році, оскільки спочатку потрібно українців зробити освіченими та культурними. Але чому ж тоді з року в рік депутати так дружно голосують за мораторій української землі?

«А тому, що ключові олігархи в Україні роблять бізнес не тільки на нафті, на газу, на сталі, а й на землі. І це можна підтвердити, якщо подивитися, хто є власниками найбільших банків земель в Україні. Це всі наші відомі олігархи, які чи не пів-України беруть в оренду!», – наголосив Савченко.

Відтак, за умов дії мораторію, якщо земля не є товаром, то її не можна продати, взяти кредит під неї, або ж капіталізувати, то вона падає в ціні. І зараз вона майже нічого не коштує, тому олігархи платять оренду бідним селянам приблизно в 4-5 разів менше, ніж це роблять в Польщі та інших західних країнах.

«Олігархи тримають свої популістські партії в парламенті, які кричать про те, що не можна продавати українську землю. Однак земля вже давно продана, адже віддана селянам, і саме мораторій забороняють її капіталізувати», – пояснив економіст.

І саме тому, підкреслює він, українські селяни такі бідні, і навіть бідніші, ніж африканці. Адже середній показник ВВП на кожного українця нижчий, ніж цей же показник в Африці.

«Як зробили прибалти, коли запровадили ринок землі? Вони дозволили купувати свою землю тільки тим, хто знає національну мову. То чому ж Україна не може піти таким шляхом?

Адже після впровадження таких правил приїжджі олігархи з Росії не зможуть купувати українську землю, оскільки земля – це дійсно національний здобуток, і володіти нею мають тільки національно свідомі українці», – певен Олександр Савченко.



Запам'ятати мене