Черкащина: за гектар ріллі просять від 40 до 330 тисяч гривень

Джерело: ДЗВІН

На кількох загальноукраїнських сайтах поміщено оголошення про продаж земельних паїв у Черкаській області. Ціна коливається. За один гектар в Уманському районі просять 330 тисяч гривень, а в сусідньому Жашківському районі землю можна купити ледь не вдесятеро дешевше – за 40 тисяч гривень, пишуть “Вечірні Черкаси”.

– Продаю землю, бо маю гостру потребу в грошах, – каже Володимир із села Моринці Звенигородського району. Чоловік має 1 гектар 95 соток. Хоче отримати 270 тисяч гривень. – Щодо продажу землі із фахівцями не консультувався, – зізнається. – вивчав оголошення, дивився ціну. Вивів середнє арифметичне. Дзвінків ще не отримував, бо лише вчора розмістив. Думаю, що покупці будуть.

Володимир не хоче чекати офіційного відкриття ринку.

– Чого чекати? Щоби ціна на землю обвалилася? Краще зараз продати аніж тоді, коли всі кинуться.

Оксана із села Піківець під Уманню хоче збути земельний пай площею 5,5 гектара. За всю ділянку просить майже 2 мільйони гривень – по 330 тисяч гривень за пай.

– Земля дуже вигідна, – каже. За 2 кілометри від Умані, поблизу траси Київ – Одеса. Ділянка рівненька, не на горбах. Продаю, бо треба гроші. Чого так дорого? Бо згодом буде ще дорожче.

У селі Сабадаш Жашківського району земельну ділянку площею 3 гектари продають за 120 тисяч гривень або по 40 тисяч за пай. Це майже вдесятеро менше від ціни в селі Піківець під Уманню. За вказаним номером продавець не відповідає.

В Україні заборонена купівля, продаж чи обмін землі. Однак покупці умудряються обходити ці заборони.

– Основний спосіб обійти закон – довгострокова оренда на 49 років, – розповідає сільський голова Веселого Кута Тальнівського району Павло Козаченко. – Потім складають заповіт на ім’я покупця чи його родичів. Після смерті законного власника вона переходить покупцеві.

– Крадуть й іншим способом, – каже селянин Олександр із Канівського району. Прізвище відмовляється називати. – Торгують сільські ради невитребуваними паями. Люди, які вмерли й за їхніми землями не з’явилися спадкоємці. Земля відразу продається зацікавленим особам. Голова, секретар і землевпорядник добряче заробляють.

Найпершими земельних паїв позбулися п’яниці, безхатьки та інші асоціальні елементи.

– Років 10 тому чиновник скуповував у алкоголіків земельні паї по 2 тисячі гривень, – згадує Віталій Маринченко із Тального – Про цей випадок навіть писала районна газета. Згодом за часів Януковича той дядько став головою райдержадміністрації. Пішов на підвищення.

– Насправді відсоток тих, хто продав землю малий, – каже фермер Михайло Глийовий із села Лісового Тальнівського району. – Повністю узаконити продажу неможливо. Серед продавців більшість – нормальні люди. Але одним треба гроші на машину, іншим – на хату, ще комусь – на операцію. Є зовсім несерйозні потреби – весілля зіграти, паркан поставити. Траплялися випадки, коли землю продавали дуже дешево – 25 тисяч гривень за два гектари паю.

Прогнозується, що відразу після скасування мораторію на продаж української землі гектар коштуватиме 1 тисячу 100 доларів. Ціна зростатиме щороку. Через шість років досягне позначки у 2755 доларів. У сусідній Польщі вартість землі – 8 тисяч доларів за гектар. За дев’ять років після скасування мораторію ціни на польську землю зросли вп’ятеро.Запам'ятати мене